close up view of concentrated young designer looking at 3D printer in modern office, banner

Ako vybrať 3D tlačiareň

3D tlačiarne zažívajú v posledných rokoch obrovský boom. Nie je sa čomu diviť. Tlačiareň pre 3D tlač môže mať doma každý a vďaka širokej databáze tlačových modelov si možno vytlačiť prakticky čokoľvek - od chutných tort, cez chýbajúce súčiastky do motora, až po rodinný dom. Poďme sa pozrieť na to ako vybrať 3D tlačiareň.

Na čo 3D tlačiareň slúži?

Najjednoduchšie je možné 3D tlačiareň popísať ako prístroj, ktorý dokáže nehmotný grafický návrh zmeniť na hmatateľný trojrozmerný objekt. V závislosti od typu tlačiarne je možné modelovať s rôznou presnosťou a náročnosťou modelov.

Pre koho sú určené 3D tlačiarne

V domácnosti 3D tlačiareň najviac ocenia domáci majstri, umelci a amatérski vynálezcovia. Aj so základnou znalosťou AutoCADu či iného softvéru je možné pomocou 3D tlače vyrobiť neuveriteľné veci. Mať tlačiareň po ruke sa hodí aj v prípade, že potrebujete práve atypický náhradný diel alebo praktickú vychytávku pre uľahčenie života akú boli napríklad úchyty na gumičky pri rúškoch počas pandémie koronaviru.

Všeobecne majú 3D tlačiarne široké uplatnenie predovšetkým v automobilovom a leteckom priemysle či v strojárstve. Tu sa využívajú na výrobu prototypov či pri konštruovaní súčiastok, ktoré musia presne zapadnúť na dané miesto.

Hojne sa v poslednej dobe využíva 3D tlač v zdravotníctve. Či už ide o výrobu protéz, implantátov, zubných náhrad či umelých ciev – 3D tlačiarne odvádzajú v spolupráci s lekármi skvelú prácu av budúcnosti sa bez nich zrejme nezaobídeme.

Trošku prekvapivé môže byť využitie 3D tlačiarne v potravinárstve, ale aj v tomto odbore je možné uplatniť najnovšie technológie. 3D tlačiarne na čokoládu dokážu vytvoriť neuveriteľne prepracované a chutné kreácie.

Koľko stojí 3D tlačiarne?

Najlacnejšie 3D tlačiarne (FDM alebo FFF) pre domáce hobby použitie sa dajú zaobstarať za cenu okolo 5 tisíc korún. Musíte však počítať s tým, že okrem samotného prístroja budete potrebovať aj filamentové náplne, kde sa podľa typu a dĺžky filamentového vlákna pohybujú ceny rádovo sto korún.

3D tlačiarne typu SLA sú potom už finančne náročnejšie. Pri základných modeloch sa tiež zmestíte do 10 tisíc korún, ale cena náplní (resínov) je výrazne vyššia.

Dôležité parametre pre výber 3D tlačiarne

Priestor

Ako pri každom vybavení domácnosti aj pri 3D tlačiarňach je vhodné si pred nákupom položiť otázku: „Kam s ňou?”. Myslite na to, že pre kvalitu tlače je nutné, aby mala tlačiareň stabilnú základňu. Ideálne pevný stôl, ktorý sa ani pri zaťažení alebo pohybe tlačovej hlavy nepohne. Tlačiarne sú taktiež pomerne hlučné a tak je vhodné ju umiestniť niekam, kde vás pri svojej činnosti nebude rušiť.

Veľkosť tlačiarne sa samozrejme odvíja aj od toho, aké veľké modely plánujete tlačiť. Pozerajte teda nielen na celkové rozmery prístroja, ale aj na rozmery tlačovej podložky či platformy.

Materiály

Výhody a nevýhody základných materiálov u FDM aj SLA tlačiarní sú popísané v článku vyššie. Pri FDM tlačiarňach je výber filamentov a ich vlastnosti veľmi pestrý. U SLA tlačiarní je v tejto chvíli nutné uspokojiť sa s obmedzeným výberom rezínov, ktorých vlastnosti sú prakticky totožné.

Pri FDM modeloch tlačiarní by vás mala zaujímať maximálna teplota tlačovej hlavy, ktorá je dôležitá pre jednotlivé typy filamentov.

Trysky

Pri FDM tlači je nesmierne dôležité zvoliť tlačiareň s tryskami, ktoré zodpovedajú kvalite, v ktorej chcete tlačiť. Najčastejší priemer trysiek, s ktorými sa u FDM tlačiarní stretnete je 0,4 mm. To úplne stačí na bežné tlačenie. Ak však chcete dosiahnuť lepšie a presnejšie výsledky, je dobré zaobstarať si tlačiareň s vymeniteľnými tryskami a experimentovať s rôznymi priemermi.

Väčší priemer trysky môže, ale nemusí zrýchliť tlač. Záleží na type výrobku a nastavení šírky vrstvy. Menšie priemery trysiek si skvele poradia s tlačením textu, ale zároveň tu môže dochádzať k častejšiemu upchávaniu.

Výber vhodnej trysky je ideálny vyskúšať na konkrétnom modeli as priamo vybraným filamentom. Na slovenskom trhu sú k dostaniu trysky s priemerom v rozmedzí 0,2 až 1,2 mm.

Rýchlosť tlače

Vyššia rýchlosť tlače so sebou prináša menej kvalitné výtlačky. U 3D tlačiarní sa uvádza ako orientačný údaj, ale počítajte s tým, že pokiaľ chcete získať perfektné a detailne vyvedené výrobky, bude čas tlače vždy o niečo dlhší. Čas tlače sa udáva pri 3D tlačiarňach v mm/s.

Tlačová podložka

Tlačová podložka (bed) je veľmi dôležitou súčasťou každej FDM tlačiarne. Práve na nej je vrstvený tlačený výrobok. Vzhľadom na to, že filament sa pri tlači taví až na teploty vyššie ako 200°C, je nutné, aby bola podložka vyhrievaná a nedochádzalo tak k nežiaducim deformáciám modelov.

Rozmery tlačovej podložky sú jedným z dôležitých parametrov, ktoré určujú, aké veľké výrobky bude možné na 3D tlačiarni vyrábať. Pri niektorých druhoch filamentov je potrebné tlačiť na špeciálnu podložku, ku ktorej materiál ľahšie priľne (NYLON).

Pre ľahké a bezproblémové sňatie modelu z podložky sa hodí mať pri tlačení po ruke aj špachtli alebo nôž.

Rozlíšenie

Rozlíšenie tlačiarní je pre kvalitu výsledných produktov dôležité ako u FDM, tak u SLA tlačiarní.

U oboch ide predovšetkým o veľkosť tlačenej vrstvy (vertikálne rozlíšenie). Zatiaľ čo u FDM tlačiarní sa táto hodnota štandardne pohybuje v rozmedzí 0,1 – 0,3 mm, u tlačiarní SLA je to od 0,004 mm) do 0,3 mm. Vyplýva z toho, že SLA tlač je naozaj veľmi precízna a zvládne skvele vykresliť aj najmenšie detaily produktu.

U FDM tlačiarní je pre rozlíšenie dôležitý ešte jeden parameter, a to minimálna potlačiteľná stena (horizontálne rozlíšenie). Táto hodnota závisí od použitej veľkosti trysky a je možné ovplyvniť výmenou trysky za väčší alebo menší priemer.

Náhradné diely a súčiastky

Pred tým, než si tlačiareň prinesiete domov by vás tiež určite malo zaujímať či je dodávaná vcelku alebo v rozloženom stave. Pokiaľ sa jedná o stavebnicu, teda prístroj dodávaný v jednotlivých súčiastkach, počítajte s tým, že vám montáž síce zaberie určitý čas, ale aspoň sa s tlačiarňou lepšie zoznámite av prípade neskorších problémov budete vedieť, kam siahnuť, aby ste tlačiareň opravili.

Pre tlačiarne od overených výrobcov je na trhu dostať celý rad náhradných dielov, ale aj súčiastok, vďaka ktorým môžete vašu tlačiareň upgradovať.

Ak predsa len s výberom tej správnej tlačiarne tápete, obráťte sa na odborníkov z 3D Fox. Radi vám pomôžeme a pomôžeme vybrať 3D tlačiareň, ktorá dokonale splní vaše potreby. Napíšte na e-mail shop@3dfox.sk alebo zavolajte na telefónne číslo +420774849168.