3D perá - všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Ako vyzerá hračka budúcnosti? Ako také väčšie pero, ale nenechajte sa zmiasť – S 3D perom sa nepíše, s ním sa modeluje! Ako si 3D pero vybrať a prečo by ste ho mali chcieť, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Čo je 3D pero?

3D pero je nástroj, ktorý umožňuje modelovať jednoduché objekty v trojrozmernom formáte. Na rozdiel od 3D tlačiarne je 3D pero menšie, jednoduchšie na ovládanie a v neposlednom rade aj oveľa lacnejšie. Veľkou výhodou oproti tlačiarni je okrem veľkosti predovšetkým to, že na vyrobenie modelu nepotrebujete žiadny zložitý grafický návrh zo špeciálneho softvéru. Váš nápad môžete preniesť z vlastnej mysle rovno do priestoru.

Samozrejme možnosti tvorby sú čiastočne obmedzené vašou šikovnosťou a vlastnosťami filamentu, ale aj tak to nebráni v tvorbe zaujímavých výrobkov. Tie je možné zostavovať z jednotlivých dielov, ktoré vytvoríte vďaka predkresleným šablónam alebo vzorom na kresliacej podložke alebo je možné rovno kresliť „do vzduchu“. To si však vyžaduje cvik a predovšetkým materiál, ktorý veľmi rýchlo na vzduchu tuhne.

Ako funguje 3D pero?

3D pero funguje na podobnom princípe ako taviaca pištoľ na lepidlo. Oproti nej má však 3D pero ergonomický tvar, takže umožňuje príjemné držanie, a to ako pre pravákov, tak aj pre ľavákov. Hmota, z ktorej sa model tvorí sa nazýva filament. Tá sa vo forme tenkej struny vkladá do hornej časti pera a pomocou vnútorného mechanizmu je posúvaná až do špičky pera, kde sa pri rôznych teplotách filament taví. Z roztavenej hmoty sa potom vytvára výsledný model. To, pri akej teplote začne hmota topiť, záleží od konkrétneho filamentu.

Vyspelejšie modely 3D pier majú reguláciu teploty, vďaka čomu dosiahnete optimálne prevádzkové podmienky. Užitočnou funkciou u 3D pier je tiež nastavenie rýchlosti posúvania filamentu. Obe tieto funkcie ponúkajú napríklad 3D perá značiek Myriwell a Geeetech.

Ako vybrať 3D pero?

3D perá sú skvelým nástrojom pre kreatívnych tvorcov, domácich majstrov aj pre deti. Väčšie deti zvládnu prácu aj s klasickým perom, pre tie menšie sú určené špeciálne detské 3D perá, pri ktorých sa hrot zahrieva iba na teplotu okolo 40 ° C a nehrozí tak riziko popálenia. Výber 3D pera by sa mal odvíjať predovšetkým od toho, čo primárne plánujete pomocou neho vyrábať.

Pre profesionálne využitie by 3D pero malo mať LCD displej, reguláciu teploty a rýchlosti tavenia. Čím vyššie teploty je možné na 3D pere nastaviť, tým viac druhov je možné použiť. To otvára dvere k širokej škále tvorenia z najrôznejších materiálov.

Príslušenstvo pre 3D perá

 

Filamenty pre 3D perá

Bez náplne do 3D pera alebo filamentu nemožno 3D pero použiť. Na to, aby všetko fungovalo správne je potrebné zistiť si pred použitím, aký typ filamentu je do pera vhodný.

Základné typy filamentov pre 3D perá:

ABS – materiál vhodný pre pokročilých užívateľov. Má vyššiu teplotu topenia a po vytvrdnutí je veľmi odolný, a to ako voči mechanickému poškodeniu, tak aj voči chemikáliám. Je vyrobený z ropy a pri práci s ním vznikajú toxické výpary a je teda nutné mať pri práci s týmto filamentom ochrannú masku.
PCL – filament s najnižšou teplotou topenia. Na rozdiel od ABS nie je toxický a pracuje sa s ním veľmi ľahko, a preto je vhodný predovšetkým pre deti. Nevýhodou je pomalé tuhnutie a krátka životnosť vyrobených modelov. Podobne ako napríklad vosk je možné tvarovať aj v horúcej vode.
PETG – tento materiál pozná každý, kto niekedy v ruke držal obyčajnú plastovú fľašu. Je pružný, odolný a výrobky z neho sú takmer nezničiteľné.
PLA – ekologický materiál s nižšou teplotou topenia je vhodnou voľbou, pokiaľ chcete pri vašej tvorbe vytvárať výrobky s ohľadom na životné prostredie. Materiál PLA je vyrobený z kyseliny polymliečnej rastlinného pôvodu a pri práci s ním nevznikajú výpary, ani zápach.

Podložky pre 3D perá

Podložka pre 3D perá má predkreslené linky, pomocou ktorých je možné kresliť najrôznejšie geometrické obrazce, postavičky, zvieratká či iné objekty. Linky na podložke môžu slúžiť ako meradlo, ale je možné ich využiť aj na kreatívnu tvorbu. Silikónové podložky sú žiaruvzdorné a oceníte ich nielen ako užitočnú pomôcku pri samotnej tlači, ale aj ako ochranu pred postriekaním pracovného stola.

S výberom 3D pera aj s vhodným príslušenstvom vám samozrejme radi poradíme. Stačí nás kontaktovať prostredníctvom chatu, e-mailu shop@3dfox.sk alebo na tel. čísle +420 774 849 168.